Česnek prý zvládne vypěstovat každý. Třeba jen pár palic na malém kousku půdy, klidně v truhlíku za oknem nebo na balkoně. (Dokonce to prý jde i na slunném místě v obýváku.) Můžete ho sázet na jaře, ale lepší je to právě teď na podzim, tehdy když jsou stálé teploty pod 10°C, aby zasazené stroužky nenapadla plíseň. Ideální je tedy od konce října až do prosince. České odrůdy přes zimu nevymrznou. Španělský česnek by zmrznout mohl a z čínského nevypěstujete lautr nic. Můžete zkusit zasadit konzumní česnek donesený z trhu, ale výsledek je poněkud nejistý, lepší je koupit ten vhodný k výsadbě. Česnek nemá rád těžké půdy. Hlinitopísčitá půda s příměsí humusu a vápna se česneku bude líbit.
česnek a pěstování
Když si tedy pořídíte sadbový česnek a dáte pozor, aby stroužky nebo palice (u takzvaných „paličáků“, které mají jen jeden středový stroužek) nebyly ani maličko napadené hnilobou, mělo by se u vás česneku dařit. Sázejte ho kořenem dolů, do hloubky asi 8 cm a cca 8 cm od sebe. Čas od času zalijte vodou, aby půda nevyschla. Vhodné je použít odvodňovací truhlík. Na jaře by mělo na rostlinky svítit slunce a měly by mít dostatek vláhy. Z úrody se pak budete těšit už v červnu. Když výhonky česneku začnou hnědnout, stačí ho vytáhnout a nechat pár dní oschnout volně na vzduchu.
 
Česnek (Allium sativum) je používán už od starověku na léčbu parazitů žijících ve střevech, při nachlazení a chřipce, zvyšuje totiž obranyschopnost organismu a působí rovněž jako přírodní antiseptikum, antimykotikum a antibiotikum. Podporuje látkovou výměnu, posiluje srdce a cévy, snižuje krevní tlak a cholesterol. Nejdůležitější látkou v něm obsaženou je allicin, ten vznikne teprve narušením struktury česnekových buněk, řezem, rozmačkáním. Přitom se také uvolní silice, které způsobují nepříjemný zápach. Pomáhá buď rozkousnout kávové zrnko, petrželovou nať, přebít to zázvorem, nebo si dát mléko, jogurt či tvaroh.
česnek a příchuti

 
Pokud budete mít skutečně bohatou úrodu, můžete si třený česnek s medem připravit do zásoby do skleniček, a podle potřeby pak při nachlazení jednou až dvěma lžičkami denně bojovat proti nemoci.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup