Návštěva této krajiny může, díky své kulturní odlišnosti, dát mnohé snad každému. Díky dlouhé historické izolaci na Vás při návštěvě dýchne specifický ráz, který si země v mnoha svých částech dosud zachovala. Naopak pro nadšence ohledně modernějších věcí disponuje i mnoha technologickými divy, jmenujme třeba známý Šinkanzen.
cesta do chrámu
Pokud se v Japonsku ocitnete poprvé, může Vás mnoho věcí překvapit, stejně jako hrozí, že dojde ke kulturním nepochopením a omylům. Jestliže tomu chcete předejít, můžete zkusit pár tipů, díky kterým budete na kulturní rozdíly alespoň trochu připraveni:
květy sakury

  • Naučte se alespoň úplné základy japonštiny. Velká část tamní populace neumí anglicky v podstatě vůbec, a mnoho návodů, informací, tabulí a mapek bude taktéž v japonštině. Pozornost zaměřte hlavně na věci jako čísla a slovíčka týkající se základních potřeb.
  • Zkuste četbu japonské literatury. Knihy vám pomohou vstoupit snáze do světa úplně odlišných zvyklostí a dějin. Historické knihy Vám pomohou lépe pochopit historické pozadí současných jevů, moderní knihy Vám zase mohou lépe představit současnou společnost a její pravidla.
  • Pročtěte si legislativu. Japonsko je známé velkým důrazem na dodržování pravidel. Proto se, pokud nemáte příslušné vízum, v zemi nezdržujte déle než 90 dní. Dále nezapomeňte, že cizincům na dovolené je tu zakázáno pracovat. V souladu s politikou imigračního úřadu je také dobré mít zpáteční letenku zařízenou ještě před odletem. V opačném případě Vás v krajní situaci mohou ze země vykázat hned na letišti!
  • Nastudujte základní etiketu a společenské zvyky. Například jakým způsobem jíst které jídlo, nebo kdy použít který pozdrav nebo frázi. Pokud se vám někdo pokloní, je vždy vhodné tuto zdvořilost opětovat. Specifická pravidla pro návštěvníky mají i mnohé chrámy, a typicky i lázně, kam člověk vstupuje vždy neoblečený.