Dnes je všechno o kombinaci funkčnosti a designu – takový malý interiérový strukturalismus. Dveře už nejsou jenom způsobem izolace nebo zabezpečení, v interiéru mají přece úplně jiný význam a to právě designový.

Materiál
Dýhovým materiálům odzvonilo, říkají designéři, a mají pravdu. Podle poptávky jsme usoudili, že laminát, který dnes výrobci nabízejí, je z tak kvalitního materiálu, že se skutečně stává dominujícím mezi materiály na použití interiérových dveří.

Pozitivem je věrná nápodoba přírodního dřeva, které se v posledních letech stala téměř nerozeznatelnou okem od masivu, ať už se bavíme o struktuře nebo o barvě. Hlavní je v tomto případě mechanická a samozřejmě chemická odolnost, a ta dýhovým materiálům skutečně konkuruje. Jsou velmi odolné proti poškrábání, vydrží horkou vodu nebo drápky mazlíčků, ale poměrně dobře se z nich dá odstranit i dětská pastelka – a na co nebude stačit pěnová houbička, na to určitě postačí tekutý písek nebo savo. Ano, správně, savo. Laminátové dveře nežertují, jsou opravdu odolné.

Barvy a laky
Lakování dveří se stalo v poslední dekádě nečekaně oblíbenou úpravou dýhovaných interiérových dveří. Dnes už se nelakují jenom plochy, ale také hrany, klidně ve čtyřech vrstvách, což znamená, že dřevo pod sebou dokonale zakonzervuje, a to je pak vysoce odolné i proti vlhkosti. Není třeba se bát o zdraví, laky jsou zdravotně nezávadné, ekologicky šetrné a vhodné i pro alergiky. Co se barevné škály týče, možností je nečekaně mnoho – od béžové barvy až po ostrou červenou; krytí laků je dokonalé.

Odhlučnění
Důvod, proč si pořídit kvalitní dveře, může být i snížení propustného hluku – základem toho je ale dobrá konstrukce s kvalitním těsněním okolo celého obvodu dveří. Aby byl výsledek opravdu kvalitní, je nutné posílit konstrukci kvalitní výplní. Instalace prahů také pomůže místnost odhlučnit.