Lidé dnes stále častěji sahají po výrobcích zdravé výživy, především v oblasti biopotravin a přirozených zdrojů výživových prvků, tedy čerstvé zeleniny a ovoce, ořechů a semen, RAW obilovin a luštěnin, ovšem mnohdy si neuvědomují, že se trend návratu k přirozenému způsobu života skládá z dalších střípků mozaiky. Jedním z nich je právě umělé osvětlení, pod jehož svitem tráví většina soudobé populace většinu svého času, zpravidla v pracovním procesu a ve školních učebnách.
ateliér fotografa.jpg
Na toto téma vyšlo již několik stovek odborných publikací, které vyzdvihují podstatu tohoto fenoménu. Plnospektrální osvětlení žárovkami a LED zářivkami 120 cm doslova znamená světlo co nejvíce podobné slunečnímu záření, včetně jeho neviditelných složek UV a infračerveného záření.
okno přes celou stěnu.jpg

Prokazatelné pozitivní vlivy

Diabetes– tento typ světla aktivuje potřebné enzymy pro regulaci, resp. přeměnu krevního cukru pro zásobní glykogen. Proto nám pobyt na slunci napomáhá jako preventivní opatření před vznikem cukrovky díky snižování glukózy v krvi a v moči.
Srdeční a cévní choroby– sluneční a plnospektrální světlo snižuje obsah cholesterolu v krvi o více než 12 procent a podílí se na rozpouštění usazenin v cévním systému. Dochází k efektivnějšímu přenosu kyslíku do tkání a ke snížení krevního tlaku.
Rakovina– metla lidstva souvisí se slunečním zářením a plnospektrálním osvětlením velice úzce. Statistiky potvrzují, že čím dále od rovníku, tím větší výskyt nádorového bujení. Osvit slunečním světlem totiž podporuje využívání kyslíku v tkáních, tím se zpomaluje růst nádorů, obecně citlivých na přísun kyslíku. V krvi je také vyšší obsah lymfocytů vylučujících látky s protirakovinným účinkem.
květináče na polici.jpg
Stres– dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí v uzavřených místnostech a v nevhodném osvětlení znamená nárůst pozitivně nabitých iontů, které způsobují nárůst oxidačního stresu se všemi jeho projevy – s bolestmi hlavy, nevolností, podrážděností, agresivitou, snížením pracovní výkonnosti, depresemi a úzkostmi.