Kdo si jednou zamiluje jízdu na kole, je to láska na celý život. Jaro je pro nadšence šlapání do pedálů to nejkrásnější období v roce, kdy už je vzduch teplý tak, že se můžete bez zdravotních následků zhluboka nadechnout. Pokud se trefíte s oblečením, nebude vám ani nepříjemné horko. A nenáročný pohyb protáhne vaše tělo, které přes zimní období ztuhlo a zlenivělo.
žena jedoucí na kole v přírodě
Krajina kolem vás se začíná probouzet a z hnědo-šedého okolí se vám před očima mění příroda do šťavnaté zeleně, ptáci už od svítání švitoří a slaví návrat období, kdy se páří a přivádí na svět potomstvo. Z lesů, které jim přes zimu poskytovaly ochranu, vybíhají stáda srn a pochutnávají si na prvních stvolech narostlé trávy. Stromy nalévají své pupeny a první rozkvétající keře lákají pracovité včelky. Na světě je najednou krásně.
Kolo je úžasný vynález a naštěstí už dnes není podpultovým zbožím, jak tomu bývalo. Z široké palety modelů si vybere každý to své vysněné, navíc při omezených finančních možnostech koupíte i dobrý model z druhé ruky anebo na splátky.
Pokud máte doma děti, které vysedávají u počítače, zkuste je zapojit také. Jízda na kole je příjemný způsob, jak si vypracovat a udržet dobrou fyzickou kondici. Zlepší celkově krevní oběh a srdeční činnost, posílí svaly a držení těla a díky pobytu na čerstvém vzduchu je balzámem na dýchací soustavu. Navíc si člověk vypěstuje i pevnou vůli, odhodlání a vytrvalost, což jsou vlastnosti, které se určitě hodí po celý život.
Jízda na kole vám umožní lépe poznat i vaše blízké okolí, kam už pěšky nechodíte a z auta to není úplně možné. Po celé zemi vznikají dobře označené cyklotrasy, které vybízí k malým projížďkám i celodenním výletům.
výlet na kole
Pro lidi, kteří jsou trochu lenivější, nebo mají už pokročilý věk anebo zdravotní omezení a nechtějí se cykloturistiky vzdát, se poslední roky nabízí možnost pořízení elektrokola, které s dojezdem kolem 100 km na jedno nabití, otvírá možnosti pro tento krásný a celoživotní koníček mnoha dalším zájemcům.