V hlavním městě ceny bytů stále rostou, to víme a potvrdil to nedávný průzkum tří velkých developerů. Cena za jeden metr čtvereční se ve druhé polovině tohoto roku dostala přes 94 tisíc. Očekává se, že koncem roku tato cena přesáhne částku 100 tisíc za metr čtvereční. Přičemž ceny starších bytů rostou pomaleji, než nová výstavba. Ale i přes tuto cenu je poptávka stále velká. Trh není schopen pokrýt poptávku, i když nabídka bytů vzrostla. Příčinou může být i nízká nezaměstnanost a právě dostupné hypoteční financování.
stůl v kuchyni.jpg
Odborníci radí, počkat s koupí bytu a předpokládají, po tomto nárůstu, pokles cen. Ale můžeme se na to spoléhat? V říjnu tohoto roku mají vejít v platnost nové, přísnější limity ČNB v udělování hypoték. Mnozí tedy chtějí nakoupit nemovitosti proto, aby stihli ještě staré podmínky.
Novostavba nebo starší byt, před touto otázkou stojí každý, kdo přemýšlí o takové koupi. Je to důležitá otázka a je třeba se zamyslet, zda chceme investovat do nového bytu, nebo koupit starší nemovitost.
paneláky ve městě.jpg
Novostavba
V tomto případě je výhodou záruka na projevené vady a možnost reklamace. Další, díky nízké energetické náročnosti, jsou nízké náklady na bydlení a při dokončování projektu se můžete podílet na finálních úpravách, dle své představy. Ovšem je zde vyšší vstupní investice. Lokalita se většinou přesouvá na okraje měst, ale výhodou je oproti tomu možnost parkování. Při plánování projektu bývá rezidentům nabízeno přikoupit parkovací místo nebo garáž, která jsou samozřejmostí bytových komplexů.
financování domu.jpg
Starší byt či dům
U starších nemovitostí by jste si měli dát pozor na energetický štítek, provozní náklady totiž mohou být vyšší. Také je vhodné poradit se s odborníkem, o celkovém technickém stavu nemovitosti. Ten ji prohlédne a spočítá nám přibližný rozpočet nutný na rekonstrukci a drobné opravy. Oproti tomu jsou zde ale nižší vstupní náklady na koupi, také zde bývá větší šance vybrat si zde oblíbenou lokalitu. A konečně, na starší nemovitost zpravidla nedostáváte záruku. Případné vady a nedostatky jste tedy nuceni hradit z vlastní kapsy.
Tak co, pokud přemýšlíte o koupi nemovitosti, pomohlo vám toto shrnutí, vybrali jste si??